
Mechanikos skyriaus naujienos
Saugokime ir stiprinkime sveikatą!

„Sveikata – ne viskas, bet be sveikatos nėra nieko“. (Sokratas)
Artėja pavasaris, todėl pats laikas pasirūpinti savo sveikatos saugojimu ir stiprinimu.
Šiuo laikotarpiu dažnas iš mūsų vėl peršąlame ar susergame. Slogavimas, kosėjimas, karščiavimas ir kiti panašūs simptomai daugelį žmonių vargina keletą kartų per metus.
Visus minėtus simptomus sukelia virusinės infekcijos, o šaltaisiais mėnesiais jos padažnėja tik todėl, kad mokiniai tuo metu daugiau būna patalpose ir infekcija lengviau plinta. Be to, tuo metu dėl pablogėjusios mitybos, nebuvimo gryname ore ir fizinio aktyvumo stokos susilpnėja imunitetas, taip pat padidinantis susirgimo tikimybę ir ligos plitimą. Todėl kalbame ne apie peršalimą, bet apie dvi ligas: gripą (specifinio gripo viruso sukeltą organizmo infekciją) ir kitų virusų, kurių yra daugiau kaip 100 rūšių, sukeltą viršutinių kvėpavimo takų infekciją.
Gripo sukelta infekcija
Vyraujantys simptomai: Daugiau bendri simptomai (silpnumas, galvos skausmas, karščiavimas, viso kūno (ypač raumenų) skausmai.
Simptomų stiprumas ir ligos eiga: Simptomai stipresni ir ligos eiga gali būti sunkesnė.
Karščiavimas: Dažniau stipresnis (daugiau nei 38 °C)
Ligos komplikacijų rizika: Didesnė (komplikacijos gali pasireikšti ne tik kvėpavimo organuose).
Gydymas specifiniais vaistais: Gali būti gydoma specifiniais antivirusiniais preparatais.
Kitų virusų sukelta viršutinių kvėpavimo takų infekcija
Vyraujantys simptomai: Daugiau vietiniai simptomai (sloga, kosulys, čiaudėjimas, gerklės skausmas ir perštėjimas).
Virusai persiduoda oro-lašeliniu per kvėpavimo takus ir kontakto (per burnos ir akių gleivines) būdu. Todėl, padaugėjus susirgimų, reikia vengti žmonių susibūrimų vietų ir ypač sergančių žmonių, netrinti akių ir neliesti burnos nešvariomis rankomis, visada plauti rankas prieš valgant ir po kontakto su galimai užkrėstais daiktais. Turint stiprų imunitetą, liga nesivysto. Todėl didelį dėmesį turėtumėme skirti savo imuniteto stiprinimui.
Imunitetą stiprinančios priemonės:
*pasirūpinkite savo miego kokybe
*pasirūpinkite savo fizine sveikata
*valdykite stresą sau priimtiniausiu būdu
*laikykitės sveikos mitybos principų
*daugiau dėmesio skirkite fiziniam aktyvumui
*venkite žalingų įpročių
Jeigu susirgote
Padėkite organizmui kovoti su infekcija. Duokite sau laiko pasveikti. Jeigu karščiuojate, neplatinkite infekcijos, neikite iš namų, kuo daugiau miegokite, ilsėkitės. Dažniausiai susirgęs gripu žmogus gali išmiegoti didesnę pusę paros, ir tai natūralu. Miegas ir poilsis padidina organizmo gynybines galias ir leidžia išvengti komplikacijų bei greičiau pasveikti.
Lengvinkite kvėpavimą. Nuolat iššnypškite nosį, stengdamiesi, kad šnervės būtų tuščios. Slogą gydančius lašus vartokite tik jeigu nosis „užgulusi sausai“ ir tai jums labai trukdo, nes šie vaistai sutraukia kraujagysles, ir tai gali sukelti komplikacijų. Garinkite kambarį (pavyzdžiui, padėkite ant radiatoriaus indus su vandeniu arba palikite garuojantį virdulį), darykite inhaliacijas (su eukaliptu ar vaistažolių rinkiniais), gulėkite ir miegokite truputį pakėlę galvą. Atsikosėjimą galite lengvinti vartodami gleives drėkinančius vaistus. Jeigu atsikosėjate, neslopinkite kosulio vaistais. Tai daryti verta tik tuomet, jeigu kosėjate tik sausai ir labai stipriai. Tokiu atveju geriau pasitarti su gydytoju. Jokiu būdu nerūkykite pats ir venkite tabako dūmų aplinkoje, nes jie labai dirgina kvėpavimo takus ir gali pasunkinti virusinės infekcijos eigą.
Šalinkite simptomus. Temperatūrą malšinkite vaistais tik tuomet, jeigu ji didesnė negu 38 °C – 38,5 °C, nes karščiuojant organizmas efektyviau kovoja su virusine infekcija. Čiulpkite medų, bičių pikį ar anestezuojamąsias bei uždegimą lengvinančias pastiles. Gerkite daug įvairių karštų, simptomus mažinančių vaistažolių arbatų, tačiau venkite kavos ir kofeino turinčių gėrimų, nes jie gali sustiprinti skysčių pasišalinimą iš organizmo ir pasunkinti simptomus. Kelis kartus per dieną išgerkite po 100-250 mg vitamino C. Atsakingai elkitės su vaistais. Be reikalo nevartokite antibiotikų. Virusinės infekcijos jie negydo.
Kreipkitės į gydytoją, jeigu:
*simptomai yra neįprastai stiprūs ir tikrai blogai jaučiatės,
* jeigu karščiuojate stipriai (39 °C ir daugiau) arba ilgiau nei keletą dienų,
*pradėjo skaudėti ausį,
* stipriai skauda galvą, kaktą, sprandą arba sunku palenkti kaklą,
*jaučiate didelį silpnumą,
* nepraeina ar stiprėja kosulys,
* paūmėjo lėtinės ligos,
* nerimaujate dėl savo būklės ir norite pasikonsultuoti.
10 patarimų kaip apsisaugoti nuo peršalimo ligų ir gripo:
* Stiprinkite imunitetą (būkite gryname ore, išsimiegokite, būkite pakankamai fiziškai aktyvūs ir mankštinkitės, valgykite vitaminingą, subalansuotą maistą).
* Vėdinkite patalpas. * Grūdinkitės (lauke būkite su patogiais, ne per šiltais drabužiais).
* Venkite žalingų įpročių.
* Epidemijos metu venkite gausaus žmonių susibūrimo vietų, nuolat plaukitės rankas.
* Susirgę, ypač jeigu karščiuojate, neikite į mokyklą ar darbą, ilsėkitės, gydykitės. Taip greičiau pasveiksite ir apsaugosite aplinkinius nuo infekcijos plitimo.
* Be gydytojo paskyrimo nevartokite antibiotikų. Jie negydo virusinės infekcijos, o tik naikina bakterijas, įskaitant ir gerybines.
* Negerkite vaistų nuo temperatūros, jei ji neviršija 38 °C. Temperatūros pakilimas yra apsauginė-gynybinė organizmo reakcija, natūraliai žudanti ligos sukėlėjus ir pagreitinanti sveikimą.
*Gydydamiesi, jeigu nėra komplikacijų, pirmiausiai taikykite natūralias priemones: poilsį ir gulėjimą lovoje, šiltas vilnones kojines (refleksiškai gerinančias kraujotaką), daug karštų skysčių, namines inhaliacijas, medų su citrina (dar geriau ir su imbieru), aviečių, liepžiedžių, ramunėlių, saldymedžio, čiobrelių arbatas ir parduodamus arbatų mišinius.
*Jeigu simptomai stiprūs, jie nesilpnėja arba užsitęsia, kreipkitės į gydytoją.
Visuomenės sveikatos specialistė Regina Intė, tel. +370 672 50503, el. p. regina.inte@sveikatos-biuras.lt